Формування жіночого молока – дуже енергоємний процес і вимагає істотної підтримки за рахунок додаткової калорійності харчування. Недостатнє забезпечення матері тими або іншими поживними речовинами в період грудного вигодовування закономірно відіб’ється на показниках росту дитини, нервово-психічного розвитку, дозрівання імунологічного захисту, ендокринної системи і так далі.
Їжу приймати доцільно 5-6 раз на день, за 30-40 хвилин до годування дитини, що сприяє кращій секреції молока. Кількість рідини в раціоні має бути не менше 2 л, включаючи суп, чай, соки, молоко, кефір, мінеральну воду і так далі.
Їжа має бути смачною і різноманітною. В той же час, необхідно уникати гострих приправ, використовувати мінімальну кількість прянощів, не вживати часник і цибулю, вони надають неприємного смаку і запаху молоку. Зловживання такими продуктами, як огірки, сливи, абрикоси, курага, інжир, чорнослив, може також викликати порушення функції шлунково-кишкового тракту у дитини. Виноград слід обмежити, оскільки його вживання викликає у дитини метеоризм і диспепсичні явища.
Порушення в харчуванні годуючих матерів можуть викликати і інші відхилення в здоров’ї дитини. Так, при використанні в раціоні годуючої матері шоколаду, шоколадних цукерок, цитрусових, надлишкової кількості горіхів, меду, томатів, гарбуза, полуниці, суниці, яєць, риби, ікри, креветок (тобто так званих алергенів) у дитини може виникнути прояв харчової алергії, у вигляді шкірних висипань і диспепсії.
Які ж продукти рекомендовані годуючим матерям? З продуктів, що містять білки, рекомендуються сир і сирні вироби, молоко, негострі сорти сиру, кефір, ряжанка, відварене м’ясо (нежирні сорти), птиця, риба. Необхідно споживати рослинні і тваринні олії. Для цього краще всього підходять “салатне”, кукурудзяне, оливкове масла в кількості 25-30 г в день, або ту ж кількість жирних сортів риби.
Потреба у вуглеводах задовольняється за рахунок таких продуктів, як хліб з муки грубого помолу, овочі, фрукти, ягоди, свіжа зелень. У весняно-зимовий період можна використовувати свіжозаморожені овочі і фрукти, настій шипшини, консервовані соки з грифом “дитяче” і “дієтичне харчування”. Джерелом вітамінів, мінеральних солей, мікроелементів служать, як відомо, овочі і фрукти. Асортимент їх залежить від сезону. У літній і осінній періоди в раціон включаються овочі: капуста, кабачки, баклажани, гарбуз, зелений горошок, квасоля, огірки, помідори, зелений салат, редис, ріпа. Фрукти: персики, абрикоси, яблука, сливи, груші, гранати, в невеликій кількості кавуни і дині.
В період годування грудьми потреба у вітамінах особливо висока. Часто жінки, що приймали спеціалізовані комплекси вітамінів під час вагітності, після пологів припиняють їхній прийом. Адже зростання, розвиток, харчування і забезпечення вітамінами і мікроелементами малюка в перші місяці життя також повністю лягає на материнський організм. Маля росте і кількість поживних речовин, необхідних йому, відповідно теж. В результаті, організм матері, не одержуючи ззовні додаткової вітамінного підживлення, виснажується, а разом з цим змінюється (бідніє) кількість поживних речовин в материнському молоці.
З цього можна зробити висновок, що прийом спеціальних полівітамінних препаратів для годуючої жінки анітрохи не менш важливий, ніж для вагітної.
© 2011, Жіночий журнал SUPEROVA.COM. Авторські права застережено.
Сподобалась публікація?
Поділися з друзями в соціальних мережах:
|
Ця стаття про: вагітна, грудне вигодовування, дитина, овочі, секреція молока, фрукти, харчування годуючої матері