Ваше маля зараз – крихітна бластоциста, яка тільки що прикріпилась до слизової оболонки матки. Отримуючи їжу через вашу кров, бластоциста зростає і розвивається. Клітини в її центрі формують ембріон. Яєчник, що дав яйцеклітину, продовжує виробляти прогестерон, завдяки якому внутріматочні клітини підтримують вагітність.
Ембріон зараз схожий на пуголовка. У довжину він вже досягає 2 мм і міг би бути помітний неозброєним оком. Серце майбутньої дитини починає битися. Активізується розвиток більшої частини внутрішніх органів. Починають формуватися риси обличчя: тепер помітні ніздрі, розвиваються первинні частини очей, чутливі до світлового випромінювання.
5 тиждень вагітності: розвиток ембріона
На п’ятому тижні вагітності (це третій тиждень розвитку ембріона) продовжується утворення позазародкових органів, відповідальних за життєзабезпечення ембріона, а надалі, і плоду. Тепер зародок харчуватиметься отримуючи поживні речовини з організму матері, безпосередньо з її крові.
На 3-му тижні розвитку на поверхні власне зародка, що є двошаровим диском, з’являється смужка, що розділяє його на дві рівні частини, – це вісь симетрії тіла майбутньої людини. Виділяється головний і хвостовий кінець ембріона, визначаються його черевна і спинна поверхні.
Поступово з двошарового, зародок перетворюється на тришаровий організм. Починається відособлення тіла і утворення хорди – осьового хрящового скелета зародка, що зберігається впродовж всього життя людини у вигляді міжхребетних дисків.
На 3-му тижні розвитку зародка, по обидві сторони від його середньої лінії виникають нервова пластинка, що дає початок формуванню нервової системи, і соміти, які стануть основою для розвитку шкіри, м’язів, кісток, сполучної тканини, кровоносних судин і серця. У цей період починається диференціювання клітин зародка на окремі тканини, і з’являються зачатки внутрішніх органів.
Першою формується нервова система. Практично одночасно закладаються серце і статеві залози майбутнього дитяти, а трохи пізніше – зачатки печінки, легенів, трахеї, кишечника, підшлункової залози і початкової нирки.
Вже на 3-му тижні розвитку у зародка чоловічої статі формуються статеві залози. Пізніше в них почнеться синтез тестостерону – основного чоловічого статевого гормону, який і забезпечить подальший розвиток плоду за чоловічим типом. В разі відсутності дії тестостерону, плід продовжить розвиватися, як жіночий організм.
До кінця п’ятого тижня вагітності ембріон досягає 0,88 см в довжину.
Період органогенезу є найбільш важливим у всьому розвитку людини і може бути легко порушений шкідливими зовнішніми діями. У цей період для майбутньої матері особливо важливо вберегтися від інфекцій і відмовитися від прийому лікарських препаратів.
Що відбувається з вами?
П’ятий тиждень характеризується появою ймовірних і достовірних ознак вагітності, тобто, починаючи з цього терміну, вагітність може бути підтверджена лабораторними аналізами і клінічними дослідженнями.
Позитивний тест на вагітність – не привід сидіти, склавши руки. У найближчий же час, для підтвердження маткової вагітності слід відвідати жіночу консультацію.
Відсутність чергової менструації викликає змішані відчуття, від хвилювання до глибоких переживань і іпохондрії. Вагітна стає усе більш дратівливою, емоційно нестійкою, плаксивою. Її все частіше непокоять безпричинна слабкість і млявість. Інколи з’являються головні болі і безсоння.
Як ознаки вагітності сприймаються відсутність або посилення апетиту, поява особливих смакових пристрастей, непереносимість деяких продуктів, слиновиділення. Все частіше вранці непокоїть нудота і з’являється блювота. Неприємні відчуття викликає не лише вигляд, але і запах певних продуктів і навіть просто думки про них.
Набухання молочних залоз стає усе більш вираженим. Груди стають важкими, болючими при доторку, збільшуються в розмірах.
© 2013, Жіночий журнал SUPEROVA.COM. Авторські права застережено.
Сподобалась публікація?
Поділися з друзями в соціальних мережах:
|
Ця стаття про: 5 тиждень вагітності, календар вагітності