Міль в будинку – це серйозна неприємність. Воно і зрозуміло, кому хочеться оплакувати зіпсовані речі і ганяти огидних шкідників. Тому варто докласти зусилля і намагатись так зберігати речі, щоб міль не могла з’явитися у вас в будинку.
Існує багато різновидів мілі. Найбільш поширеною з них є платтяна міль, яка псує шерстяні речі. Окрім платтяної мілі в будинках заводиться меблева, шубна, килимова і інші види мілі. Майже всі вони харчуються натуральними волокнами – шерстю, шовком. Деякі види мілі поїдають також муку, зерно і інші харчові продукти, а інколи і тканини з синтетичних матеріалів.
За час свого життя міль проходить чотири стадії: яйце, гусениця, лялечка, метелик. Шкоди речам завдає лише міль-гусениця, яка і поїдає тканини та хутра. Міль (метелик) подібної шкоди не завдає, але відкладає яйця, з яких утворюються гусениці-шкідники.
Міль, як правило, не заводиться в одязі, який постійно носять або час від часу просушують на сонці і виносять на відкрите повітря. Найчастіше псуванню міллю піддаються ті речі, які ми прибираємо на довге зберігання в теплу пору року.
Боротьба з міллю досить складна. Вона включає комплекс профілактичних заходів. Аби попередити появу мілі, необхідно систематично прибирати і провітрювати квартиру і приміщення, де зберігаються одяг і взуття, регулярно чистити килими і м’які меблі (пилососом), не рідше 2-3 раз на місяць робити вологе прибирання, а інколи – і із застосуванням дезинфікуючих засобів.
Перш, ніж укладати речі на зберігання, їх слід добре просушити і вичистити. Хімічне чищення виробів також перешкоджає появі мілі. Дуже корисно і такий профілактичний захід, відомий з давніх часів: перш ніж шерстяні речі ховають на зберігання, їх «прожарюють» декілька годин на сонці, одночасно вибиваючи з них пил. Під дією сонячних променів яйця мілі гинуть.
Чисті сухі речі краще всього зберігати в поліетиленових або в паперових пакетах або мішках, які слід добре зав’язати або заклеїти липкою стрічкою. При зберіганні в поліетиленових пакетах хутряних виробів, рекомендується спочатку загорнути їх в папір.
Регулярно, не рідше, ніж один раз в місяць, речі треба оглядати. В разі появи личинок мілі необхідно речі терміново просушити на сонці і обробити засобами від мілі.
Речі, які належить зберігати довго, часто «захищають» нафталіном. Проте слід пам’ятати, що нафталін не вбиває міль, а лише відлякує метелика мілі, не даючи йому відкласти яйця.
Нафталін випускається у вигляді білого або слабо забарвленого порошку або у вигляді лусочок, а також в пігулках. Порошок (або лусочки) нафталіну насипають в декілька марлевих мішечків і розміщують їх в різних місцях платтяної шафи (для валізи досить одного мішечка, для шафи ємкістю близько 1 м3 – два-три мішечки). При цьому шафу і валізу треба тримати закритими.
Нафталін в пігулках звільняють від плівки, в якій він випускається, і теж поміщають в платтяну шафу, валізу і так далі (3-5 пігулок на платтяну шафу, 1-2 пігулки на валізу). Нафталін в пігулках рекомендується також класти в кишені одягу перед тим, як сховати його на тривале зберігання (можна також в марлевих мішечках).
Килимові вироби, оббивку меблів обробляють для захисту від мілі найчастіше препаратами контактної дії, які продаються зараз у великій кількості в господарських магазинах. Перед вживанням вибраного засобу, уважно прочитайте інструкцію.
Для знищення метеликів, гусениць і личинок мілі, а також личинок килимового жука на килимових виробах, теплому одязі (тобто речах, які зберігаються не в шафі, а у відкритому вигляді) краще використовувати рідкі засоби від мілі.
За допомогою кисті або пульверизатора такий засіб наносять на поверхню виробів. Килими обробляють з вивороту. Через 3 місяці обробку слід повторити.
Проти метелика мілі ефективний порошок пиретрума (висушені і подрібнені квіти кавказької або далматської ромашки); цей порошок розпиляли в приміщенні за допомогою гумової груші з розрахунку 3-4 г на 1 м3 приміщення.
Міль відлякують також висушені кірки апельсина, тютюнове листя, герань.
© 2010, Жіночий журнал SUPEROVA.COM. Авторські права застережено.
Сподобалась публікація?
Поділися з друзями в соціальних мережах:
|
Ця стаття про: гусениця, личинка, міль, метелик, нафталін, тютюн
2 вересня 2011р. о 10:33
Небажано використовувати нафталін, оскільки він сильний канцероген.