Так, методи приготування їжі змінюють склад нутрієнтів в овочах і фруктах, але це не завжди погано.
У приготованих овочах і фруктах може бути більше деяких нутрієнтів, ніж у свіжих
Кілька наукових досліджень показали, що приготування їжі може знизити вміст одних нутрієнтів, але при цьому навпаки збільшити доступність інших. В результаті немає єдиного «правильного» або кращого методу приготування, включаючи поїдання овочів і фруктів сирими.
Багато людей впевнені, що в сирих овочах і фруктах більше вітамінів, ніж в приготованих, але це залежить від типу нутрієнтів.
В одному з досліджень в Німеччині 200 осіб якщо сирі овочі і фрукти, в результаті такої дієти у випробовуваних рівень бета-каротину (попередник вітаміну А) був вище середнього, але рівень лікопіну (інша «версія», ізомер бета-каротину) в плазмі був набагато нижче середнього. І в цьому немає нічого дивного, так як в свіжих томатах рівень лікопіну менше, ніж в приготованих. Грубо кажучи, в процесі приготування фруктів «ламаються» стінки клітин у рослин і вивільняються зберігаються в них нутрієнти.
Готування знижує вміст вітаміну С і вітамінів групи B
Водорозчинні вітаміни, такі як С і вітаміни групи B більше інших речовин схильні до деградації в процесі приготування. Наприклад, горошок в банку втрачає від 85% до 95% від натурального рівня вітаміну С. Приготування шпинату знижує вміст в ньому вітаміну С на 2/3.
Залежно від способу готування овочів і фруктів вони втрачають 15-55% вітаміну С, згідно з дослідженням вчених в University of California.
Також відмічено, що в свіжозаморожених продуктах рівень вітаміну С буває навіть вище, ніж у свіжих, тому що його зміст швидко знижується в процесі зберігання і транспортування свіжих овочів і фруктів.
У вареній моркві більше каротиноїдів, ніж у свіжій
Жиророзчинні вітаміни A, D, E, K і каротиноїди відчувають себе під час готування набагато краще. У звіті наукового журналу Journal of Agriculture and Food Chemistry прийшли до висновку, що кип’ятіння моркви, брокколі і цукіні краще для збереження цих вітамінів, ніж жарка і приготування в духовці і навіть краще, ніж подача їх сирими.
Якщо ви зваріть морква, то це ПІДВИЩИТЬ вміст у ній каротиноїдів (попередники вітаміну А) в порівнянні з сирою морквою, але знизить рівень поліфенолів, які при варінні руйнуються.
Готування в мікрохвильовій печі зберігає вітаміни
Багато хто думає, що приготування їжі в мікрохвильовій печі «вбиває» овочі та фрукти. Насправді приготування в мікрохвильовій печі навіть підвищує вміст деяких вітамінів.
У березні 2007 року провели дослідження ефекту кип’ятіння, запікання, готування в мікрохвильовій печі і під тиском на вміст вітамінів в брокколі.
- При запіканні і кип’ятінні втрачалося 22-34% вітаміну С.
- При готуванні в мікрохвильовці і повільної готуванні під тиском зберігалося близько 90% вітаміну С.
Більше інформації про користь та різновиди вітамінів можна знайти на сайті https://medpravda.com.ua/ Медправда. Тут також присутня інформація про воду, дієти та похудання.
Висновки
Немає ідеального способу готування і збереження всіх нутрієнтів в овочах і фруктах (хіба що, по можливості уникайте смаження на користь інших методів).
Різноманітність в їжі, яке Зожнік активно пропагує, як краща профілактики здоров’я, також стосується і різноманітності способів приготування – пам’ятайте, що в вареної моркви більше каротиноїдів, але менше поліфенолів, у свіжій – навпаки.
© 2018, Жіночий журнал SUPEROVA.COM. Авторські права застережено.
Сподобалась публікація?
Поділися з друзями в соціальних мережах:
|