Передвесiльнi переговори ще називають заручинами. Заручини – це, так би мовити, урочисте скрiплення згоди обох сторiн на весiлля. Вони завжди вiдбуваються у домi нареченої у вихiдний день. Окрiм родичiв, на заручини запрошуються подруги молодої та друзi молодого. У давнi часи до заручин ретельно готувались, влаштовували гарне застiлля, наймали музик. На заручинах молодята сидять один бiля одного, як на весiллi.
Пiсля договору не можна вiдмовлятись вiд шлюбу, а якщо таке трапилось, то (в давнину) осуджували винуватця. До такої дiвчини хлопцi не хотiли засилати старостiв, а дiвчата таким хлопцям давали гарбузи. Вони боялись, що з ними теж таке може повторитись.
На заручинах руки молодих зв’язують. Староста на столi кладе хлiб i накриває його рушником, бере руку нареченої i кладе її поверх рушника, на руку нареченої лягала рука нареченого, а зверху – руки всiх присутнiх свiдкiв. Потiм староста зв’язував всi руки рушником, примовляючи: «Не в’яжеться вузол, а в’яжеться слово, хто цей вузол розв’яже, хай дасть грошi на вiнчання». Пiсля чого хрещений батько або староста розв’язував руки. На заручинах сватiв обдаровували подарунками: чоловiкiв перев’язували рушниками, жiнок – хустками.
Пiд час сучасних заручин на перший план виступає не бажання договоритись за весiлля, а публiчно оголосити родичам та друзям про намiр молодят одружитись. Також у сучасному сватаннi поєднують такi обрядовi традицiї, як прихiд старостiв з житнiм хлiбом, замотаним у рушник, та пляшкою – для цiкавостi нерiдко шукають старовинну сулiю i затикають її кукурудзяним качаном, розмови про бичка та теличку, якi забавляють публiку, перев’язування старостiв, обмiн подарунками.
Чи слiдувати вам стародавнiм традицiям, чи привнести у традицiї новий подих, вирiшуйте самi. Але пам’ятайте, без сватання, тобто заручин, не обходиться жодне українське весiлля.
© 2010, Жіночий журнал SUPEROVA.COM. Авторські права застережено.
Сподобалась публікація?
Поділися з друзями в соціальних мережах:
|
Ця стаття про: весілля, заручини, молодята, подарунки, рушник, свати, старости, традиції, хліб, шлюб